Omron D3V-16G-1C25 Microswitch 250V AC 16A Snap Action Limit Switch
Image Representative of Range
MPN
D3V-16G-1C25
Order in multiples of 1
3 in stock, despatched same dayBack-order availability date - 18/05/2026
The Omron D3V-16G-1C25 is a snap-acting limit switch with a 16A current rating.
Key features include quick connect terminals and a single-pole double-throw (SPDT) configuration.
The compact design ensures easy installation in varied environments.
Type Microswitch
Contact Configuration SPDT
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Pin Plunger
Actuating Force 1.96N
Connection Type C CEE 7/16 plug 4.8mm
Contact Type 1 change-over
Engineering Part No D3V16G1C25
Engineering Series No D3V
Hazardous Area Certification No
IP Rating IP40
Maximum Operating Temperature 105°C
Mechanical Life 10000000Operations
Microswitch Type Miniature
Minimum Operating Temperature 25°C
Packaging Type Bag
Product Type Micro Switch
Series 3V
Standards/Approvals RoHS
Switch Contact Current 16A
Switch position 1 x On/(On)
Switching Voltage 250V AC