Neomounts WL40S-950BL18 Monitor wall mount Black Tiltable Swivelling
MPN
WL40S-950BL18
Brand
Neomounts
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (11)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 14 days
Suitable For 139,7 cm (55") - 279,4 cm (110")
Rotation
Accepts padlock No
Add-on displays 1
Angle of rotation
Cable management Yes
Colour Black
Country of origin China
Depth 10cm
Depth (max) 8.2cm
Dimensions (W x H x D) 45 x 95 x 10 cm
Distance to the wall (max) 70.3cm
Distance to the wall (min) 8.2cm
Distance to wall (max.) 70cm
Distance to wall (min.) 8.2cm
Harmonized System (HS) code 7326909890
Height 95cm
Height adjustment Yes
Height adjustment range 0 - 10mm
Housing Material Steel
Lockable Not lockable
Master (outer) case gross weight 22kg
Master (outer) case height 950mm
Master (outer) case length 100mm
Master (outer) case net weight 20.4kg
Master (outer) case width 450mm
Material (details) Steel
Max. load Capacity 125kg
Maximum screen size 2.79 m (110)
Maximum VESA mount 800 x 600 mm
Maximum weight capacity 125kg
Maximum weight capacity (per display) 125kg
Minimum screen size 139.7 cm (55)
Minimum VESA mount 300 x 200 mm
Mounting kit Yes
Mounting Type Wall
Number of displays supported 1
Package depth 100mm
Package height 950mm
Package net weight 22kg
Package weight 22kg
Package width 450mm