Neomounts DS75S-950BL2 Monitor desk mount 17"-27" Black Tiltable Swivelling
MPN
DS75S-950BL2
Available to back orderBack order, lead time 14 days
Suitable For 43,2 cm (17") - 68,6 cm (27")
Cable management Yes
Clamp mount desk thickness (max) 5cm
Colour Black
Country of origin China
Depth 739mm
Depth adjustment range 173 - 710mm
Desk thickness (max) 5.5cm
Desk thickness (min) 1cm
Dimensions (W x H x D) 833 x 1085 x 739 mm
Distance to the wall (max) 74.1cm
Distance to the wall (min) 20.4cm
Easy to install Yes
Grommet mount desk thickness (max) 5.5cm
Harmonized System (HS) code 7616991099
Height 1085mm
Height adjustment Yes
Height adjustment range 191 - 527mm
Height adjustment type Gas spring
Housing Material Aluminium
Master (outer) case gross weight 14.9kg
Master (outer) case height 905mm
Master (outer) case length 260mm
Master (outer) case net weight 11.1kg
Master (outer) case width 240mm
Material (details) Aluminium
Max. load Capacity 8kg
Maximum screen size 81.3 cm (32)
Maximum VESA mount 100 x 100 mm
Minimum screen size 43.2 cm (17)
Minimum VESA mount 75 x 75 mm
Number of displays supported 2
Package depth 120mm
Package height 887mm
Package net weight 7.1kg
Package Type Box
Package weight 7.1kg
Package width 222mm
Panel mounting interface 100 x 100,75 x 75 mm
Pivot angle -180 - 180°
Pneumatic technology No
Product colour Black
Products per master (outer) case 2 pc(s)
Products per pallet (EU) 36 pc(s)
Rotating Yes
Swivel angle range -90 - 90°
Swivel Range (left) 90°
Swivel Range (right) 90°
Swivelling Yes
Tilt adjustment Yes
Tilt angle range -60 - 60°
Tilt Range (bottom) -60°
Tilt Range (top) 60°
Type Monitor desk mount
Warranty period 10 year(s)
Weight 7.1
Width 833mm
Width adjustment 107.4cm
Width adjustment range 0 - 1074mm