Neomounts DS75-450BL2 Monitor desk mount 17"-32" Black height-adjustable
MPN
DS75-450BL2
Brand
Neomounts
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (57)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
22 in stock, despatched in 3 working days
Suitable For 43,2 cm (17") - 81,3 cm (32")
Rotation 180°
Add-on displays 2
Adjustable depth Yes
Angle of rotation 360°
Cable management Yes
Country of origin China
Depth 115mm
Depth adjustment range 143 - 553mm
Desk thickness (max) 4.5cm
Desk thickness (min) 1cm
Dimensions (W x H x D) 761 x 646 x 115 mm
Harmonized System (HS) code 7326909890
Height 646mm
Height adjustment Yes
Height adjustment range 291 - 560mm
Height adjustment type Gas spring
Housing Material Steel
Master (outer) case gross weight 15.9kg
Master (outer) case height 460mm
Master (outer) case length 325mm
Master (outer) case net weight 14.3kg
Master (outer) case width 335mm
Material (details) Steel
Max. load Capacity 16kg
Maximum screen size 81.3 cm (32)
Maximum VESA mount 100 x 100 mm
Maximum weight capacity 8kg
Maximum weight capacity (per display) 8kg
Minimum screen size 43.2 cm (17)
Minimum VESA mount 75 x 75 mm
Minimum weight 1kg
Mounting Clamp/Grommet
Mounting kit Yes
Mounting Type Desk
Number of displays supported 2
Package depth 152mm
Package height 445mm
Package net weight 7.9kg
Package weight 7.9kg
Package width 320mm
Panel mounting interface 100 x 100,75 x 75 mm
Pivot angle -180 - 180°
Pneumatic technology No
Product colour Black
Products per master (outer) case 2 pc(s)
Products per pallet (EU) 40 pc(s)
Rack size 483 mm (19")
Rotating Yes
Swivel angle 20°
Swivel angle range -90 - 90°
Swivel Range (left) +10°
Swivel Range (right) -10°
Swivelling Yes
Tilt adjustment Yes
Tilt angle range -10 - 10°
Tilt Range (bottom) -10°
Tilt Range (top) +10°
Type Monitor desk mount
Warranty period 5 year(s)
Weight 7.528
Width 761mm
Width adjustment 99cm
Width adjustment range 0 - 990mm