Mean Well XLG-75-H-AB LED driver 75W 1300-2100mA 27-56V DC dimmable
MPN
XLG-75-H-AB
The Mean Well XLG-75-H-AB is a dimmable LED driver supplying constant power of 75 W with a current range of 1300 to 2100 mA and a voltage range of 27 to 56 V DC. Featuring a 3-in-1 dimmer, adjustable settings, a PFC circuit, and surge protection, it is approved for use on furniture and suitable for flammable surfaces. This LED driver is typically used in LED strips and other lighting applications
Type LED driver
Output Voltage 27V DC
Max Output Power 75W
Output Current 1300mA
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 140 x 63 x 32 mm
Height 32mm
IP Rating IP67
Length 140mm
Max. output current 2100mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 Constant power
Misc Attribute 2 Pulsed
Weight 580g
Width 63mm