Mean Well SCW20C-12 SCW20-series DC/DC converter 1.666A 20W 1 output
MPN
SCW20C-12
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well SCW20C-12 is a DC/DC converter module with a power rating of 20 W and a current rating of 1.666 A, featuring a single output. It is ideal for converting direct current in various electronic applications, offering stable performance for sensitive equipment. Typical applications include telecommunications, industrial, and instrumentation systems where reliable power conversion is crucial.
Output Voltage 12V DC
Input Voltage Range 75V DC
Power Rating 20W
Output Current 1.67A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 87%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 1.666A
Min. input voltage 36V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
Weight 18.5g
Width 20.3mm