Mean Well RSP-320-24 Enclosed Power Supply 320W 24V
MPN
RSP-320-24
Brand
Mean Well
Order Code
Country of Origin
China
  • Quickly find another product in this range by Type:
    Mounting Bracket Power Supply
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
Mean Well RSP-320-24 Enclosed Power Supply 320W 24V - The Mean Well RSP-320 series 321.6W single output AC to DC embedded switch mode power supply has an output current rating of 13.4A at 24VDC. It has a universal input supply voltage rating from 88VAC to 264VAC and 124VDC to 370VDC.
  • Output Voltage: 24V dc
  • Output Current: 13.4A
  • Power Rating: 321.6W
  • Number of Outputs: 1
  • Input Voltage: 124 → 370 V dc, 88 → 264 V ac
  • Mounting Type: Chassis Mount
  • Package Type: Enclosed
  • Length: 215mm
  • Width: 115mm
  • Depth: 30mm
  • Efficiency: 89%
  • Maximum Temperature: +70°C
  • Weight: 900g
  • Minimum Temperature: -30°C