Mean Well RSP-150-24 151.2W 24V Active PFC Enclosed Power Supply
Image Representative of Range
MPN
RSP-150-24
Brand
Mean Well
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well RSP-150-24 is a 150W Single Output Power Supply from the RSP-150 Series. This AC/DC enclosed switching power supply has a Low Profile of 1U and is highly reliable. It runs with an efficiency of up to 90%, with free air convection cooling. The RSP-150-24 is ideal for applications requiring energy savings, no noise, limited space for installation, as well as economical cost.
  • Universal AC input/Full range
  • Built-in active PFC function
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
  • Cooling by free air convection
  • Built-in constant current limiting circuit
  • 1U Low profile
  • Built-in remote ON-OFF control
  • LED indicator for power On
  • 100% Full load burn-in test
  • 3 years warranty
  • Supplied with 151.2W rated power
  • Supplied with 24V DC output voltage
  • Manufacturer's part: Mean Well RSP-150-24
Output Voltage 22.8V DC
Output Current 0A
Power Rating 151.2W
Number of Outputs 1
Input Voltage 85 to 264 / 120 to 370V
Dimensions (L x W x H) 199 x 99 x 30mm
Input Connection Screw terminals
Output Connectors Screw terminals
Temperature Range -30 to +70°C