Mean Well OWA-60E-30 Bench PSU fixed voltage 30V DC 2A 60W
MPN
OWA-60E-30
View Full Product Range (16)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
13 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well OWA-60E-30 is a bench power supply unit offering a fixed output of 30 V DC and 2 A, delivering 60 W of power. This compact and efficient PSU is suitable for laboratory, testing, and development environments. Its reliable performance makes it ideal for powering electronics that require consistent voltage supply.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 30V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 2A
Power Rating 60W
Height 50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 220mm
Max. output current 2A
Max. power 60W
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 425g
Width 105mm