Mean Well NGE12E24-P1J Mains PSU fixed voltage 24V DC 15W LPS
MPN
NGE12E24-P1J
View Full Product Range (4)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well NGE12E24-P1J is a 24 V DC, 15 W fixed voltage mains PSU with a Euro plug, ideal for stable and efficient power supply needs. It is commonly used in electronic devices where regulated and reliable power delivery is essential. Typical applications include powering small electronic projects, toys, and other low-power devices requiring steady DC voltage.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 24V DC
Cable Length 150cm
Connection Euro plug
Dim (L x W x H) 48.0 x 28.0 x 55.0 mm
Height 55.0mm
Input Voltage 370V
IP Rating IP21
Length 48.0mm
MTBF 1272800h
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -30°C
Output 5.5/2.1 coaxial connector
Power 15W
Weight 127.0g
Width 28.0mm