Mean Well NGE12E05-P1J PSU 5V DC 12W mains fixed voltage LPS
MPN
NGE12E05-P1J
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well NGE12E05-P1J is a fixed voltage mains PSU providing 5 V DC output and 12 W power, featuring a Euro plug for easy connectivity. This stabilised power supply is suitable for devices requiring consistent voltage and is ideal for applications involving small electronics or toy transformers. It ensures reliable power delivery for various electronic projects or components that demand stable and continuous energy.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 5V DC
Cable Length 150cm
Connection Euro plug
Dim (L x W x H) 48.0 x 28.0 x 55.0 mm
Height 55.0mm
Input Voltage 370V
IP Rating IP21
Length 48.0mm
MTBF 1272800h
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -30°C
Output 5.5/2.1 coaxial connector
Power 12W
Weight 127.0g
Width 28.0mm