Mean Well NDR-480-48 PSU 480W DIN rail 1 output DC OK LED indicator
MPN
NDR-480-48
The Mean Well NDR-480-48 is a rail mounted power supply unit with a power rating of 480 watts and a single output. It features a 48V output suitable for industrial applications requiring reliable and efficient power distribution. Common uses include installation in automation systems and industrial machinery, offering robust performance and durability.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage 48V DC
Number of Outputs 1
Power Rating 480W
Dim (L x W x H) 170 x 150 x 125 mm
Height 125mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 170mm
Max. power 480W
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Weight 1532g
Width 150mm