Mean Well NDR-120-48 PSU Rail mounted 48V DC 2.5A 120W 1 output
Image Representative of Range
MPN
NDR-120-48
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well NDR-120-48 is a rail-mounted power supply unit delivering 48 V DC at 2.5 A with a total power of 120 W. This DIN rail power supply is designed for industrial applications, providing reliable and efficient power in compact spaces. It features a single screw terminal output, making it ideal for various rail mount and industrial systems.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage 48V DC
Output Current 2.5A
Number of Outputs 1
Power Rating 120W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 40 x 125.2 x 113.5 mm
Height 113.5mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 40mm
Max. output current 2.5A
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 switched-mode
Misc Attribute 2 Synchronised
Weight 600g
Width 125.2mm