Mean Well LDD-700H-WDA LED driver 700mA 3-45V DC dimmable DALI IP65
MPN
LDD-700H-WDA
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well LDD-700H-WDA is an LED driver providing a constant current of 700 mA with a voltage range of 3 - 45 V DC. It is dimmable with DALI and features surge protection and overvoltage safeguarding. Typical applications for this driver include LED strips and lighting projects requiring precise current control and reliability.
Type LED driver
Output Voltage 3V DC
Output Current 700mA
Input Voltage 50V DC
Colour Black
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 40.6 x 23.5 x 10.1 mm
Height 10.1mm
IP Rating IP65
Length 40.6mm
Max. output current 700mA
Max. temperature +85°C
Min. input voltage 6V DC
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Constant current
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 23g
Width 23.5mm