Mean Well LDD-700H-DA LED driver 700mA 3-45V DC DALI dimmable IP65
MPN
LDD-700H-DA
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well LDD-700H-DA is an LED driver delivering a constant current of 700 mA with a voltage range of 3 - 45 V DC. It is dimmable via DALI, equipped with surge protection, and safeguards against overvoltage. This LED driver is suitable for use in applications requiring reliable and adjustable LED illumination.
Type LED driver
Output Voltage 3V DC
Output Current 700mA
Input Voltage 50V DC
Colour Black
Connection Pins
Dimensions (L x W x H) 40.6 x 23.5 x 10.1 mm
Height 10.1mm
IP Rating IP65
Length 40.6mm
Max. output current 700mA
Max. temperature +85°C
Min. input voltage 6V DC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Weight 18g
Width 23.5mm