Mean Well LDD-1200LS LED driver 1200mA 2-30V DC dimmable 1 pc
Image Representative of Range
MPN
LDD-1200LS
2 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well LDD-1200LS is a constant current LED driver designed for delivering 1200 mA output with a voltage range of 2 to 30 V DC. It features dimmable functionality, providing flexibility for various lighting applications such as LED strips or panels. Ideal for both commercial and residential use, this driver ensures efficient power conversion and control for LED lighting systems.
Type LED driver
Output Voltage 2V DC
Output Current 1.2A
Input Voltage 36V DC
Colour Black
Dimensions (L x W x H) 25.4 x 10.5 x 9.3 mm
Height 9.3mm
IP Rating IP67
LED driver features dimmable
Length 25.4mm
Max. output current 1200mA
Max. temperature +71°C
Min. input voltage 6V DC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Test mark EAC, CE
Weight 12.8g
Width 10.5mm