Mean Well HLG-600H-24B LED driver 600W 25A 90-305VAC IP67 dimmable
Image Representative of Range
MPN
HLG-600H-24B
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well HLG-600H-24B LED driver is a powerful LED transformer with constant voltage and current capabilities, rated at 600 W and 25 A, and offers dimmable output from 12-24 V DC. Key features include a power factor correction circuit and surge protection. It is typically used for efficient power management in LED lighting applications, such as LED strips and other lighting systems.
Type LED driver
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 600W
Output Current 25A
Input Voltage 305V AC
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 48.50 x 280.00 x 144.00 mm
Height 144.00mm
IP Rating IP67
Length 48.50mm
Max. output current 25A
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class I
Weight 3900.00g
Width 280.00mm