Mean Well HLG-600H-12A HLG Series LED driver 480W 40A 12V IP65 adjustable
Image Representative of Range
MPN
HLG-600H-12A
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well HLG-600H-12A is a LED driver offering constant voltage and current with a power rating of 480 W, delivering 12 V DC at 40 A. It features a PFC circuit and surge protection, making it suitable for reliable LED lighting applications, such as LED stripes and strips. The adjustable design supports versatility in various installations.
Type LED driver
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 480W
Output Current 40A
Input Voltage 305V AC
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 48.50 x 280.00 x 144.00 mm
Height 144.00mm
IP Rating IP65
Length 48.50mm
Max. output current 40A
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 3900.00g
Width 280.00mm