Mean Well ELG-200-24DA-3Y LED driver 201.6W 8.4A IP67 outdoor suitable
MPN
ELG-200-24DA-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-200-24DA-3Y LED driver is a constant voltage and constant current power supply unit with a power rating of 201.6 W and operates within 12 - 24 V DC. It features a PFC circuit, surge protection, and overvoltage protection, making it suitable for outdoor use on flammable surfaces. This driver is ideal for LED applications requiring DALI compatibility and high reliability in varied environments.
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 201.6W
Output Current 8.4A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 244 x 71 x 37.5 mm
Height 37.5mm
IP Rating IP67
Length 244mm
Max. output current 8.4A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Power (min.) 150W
Protection Class I
Weight 1.050g
Width 71mm