Mean Well ELG-150-C1050DA-3Y ELG series LED driver 105W 1400mA DALI dimmable
MPN
ELG-150-C1050DA-3Y
The Mean Well ELG-150-C1050DA-3Y LED driver is a constant current power supply rated at 105 W, delivering 1400 mA with a voltage range of 72 to 143 V DC and DALI dimmable functionality. It includes features like a PFC circuit, surge protection, and is suitable for use on flammable surfaces and furniture, making it ideal for outdoor lighting applications. This driver is particularly well-suited for LED strips and provides reliable performance
Type LED driver
Output Voltage 72V DC
Max Output Power 105W
Output Current 1.4A
Input Voltage 100 to 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 1400mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Test mark CE, CB, MM, UL, ENEC
Weight 950g
Width 63mm