Mean Well ELG-150-42AB-3Y LED driver 150W dimmable outdoor surge protection
MPN
ELG-150-42AB-3Y
View Full Product Range (11)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-42AB-3Y is a LED driver with constant voltage, providing 150 W power output, and operates within a current range of 1.8 to 3.57 A at 37.8 to 46.2 V DC. This driver is dimmable, adjustable, and includes features like surge protection and a PFC circuit, making it suitable for both indoor furniture use and outdoor environments. Common applications include powering LED strips and other low
Type LED driver
Output Voltage 37.8V DC
Max Output Power 150W
Output Current 1.8A
Input Voltage 100 to 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP65
Length 219mm
Max. output current 3.57A
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Number of Outputs 1
Protection Class I
Test mark SELV, UL, MM, ENEC, CB, CE
Weight 950g
Width 63mm