Mean Well ELG-150-24AB-3Y LED driver 150W dimmable surge protection
MPN
ELG-150-24AB-3Y
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (11)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-24AB-3Y is a dimmable LED driver designed for constant voltage applications, offering a power output of 150 W with a voltage range of 21.6 - 26.4 V DC and a current range of 3.2 - 6.25 A. It features surge protection, an adjustable output, and a 3-in-1 dimming function, making it suitable for outdoor use, flammable surfaces, and furniture applications
Type LED driver
Output Voltage 21.6V DC
Max Output Power 150W
Output Current 3.2A
Input Voltage 100 to 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP65
Length 219mm
Max. output current 6.25A
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class I
Test mark SELV, UL, MM, ENEC, CB, CE
Weight 950g
Width 63mm