Mean Well ELG-150-24A-3Y with surge protection 150W 24V LED driver
MPN
ELG-150-24A-3Y
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
102 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well ELG-150-24A-3Y is a constant voltage and constant current LED driver with a power rating of 150 W and an adjustable DC output of 21.6 to 26.4 volts. It features surge protection and is suitable for flammable surfaces, incorporating a PFC circuit for efficient operation. Typical applications include powering LED strips and other LED lighting solutions where reliable performance and overvoltage protection are crucial.
Type LED transformer
Output Voltage 21.6V DC
Max Output Power 150W
Output Current 3.2A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP65
Length 219mm
Max. output current 6.25A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Power (min.) 105W
Protection Class I
Weight 950g
Width 63mm