Mean Well ELG-100-24DA-3Y LED driver 96W 24V DALI PFC IP67 Aluminium housing
MPN
ELG-100-24DA-3Y
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-100-24DA-3Y LED transformer is a 96 W LED driver suitable for constant voltage and current applications ranging from 12 - 24 V DC with a 4 A current rating. This transformer includes features such as a PFC circuit, surge protection, and overvoltage protection, making it suitable for use on flammable surfaces. Designed for outdoor applications, it is ideal for powering LED strips and other LED lighting installations.
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 96W
Output Current 4A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 199 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 199mm
Max. output current 4A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Weight 850g
Width 63mm