Mean Well ELG-100-24B-3Y LED driver 96W 4A 12-24V IP67 dimmable outdoor use
MPN
ELG-100-24B-3Y
11 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well ELG-100-24B-3Y is an LED driver providing constant voltage and constant current, with a power rating of 96 W and current capacity of 4 A, suitable for 12 - 24 V DC applications. It features a 3-in-1 dimmer, surge protection, overvoltage protection, and a PFC circuit, making it ideal for use outdoors and on flammable surfaces. Common applications include powering LED strips and providing a reliable power supply
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 96W
Output Current 4A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 199 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 199mm
Max. output current 4A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Weight 850g
Width 63mm