Mean Well ELG-100-24A-3Y LED driver 96W adjustable voltage/current
MPN
ELG-100-24A-3Y
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-100-24A-3Y is a versatile LED driver designed for constant voltage and constant current applications, providing up to 96 W of power with an adjustable output range of 21.6 - 26.4 V DC. It includes features such as surge protection, overvoltage protection, and a power factor correction circuit, making it suitable for use on flammable surfaces. This LED transformer is typically used for powering LED lighting strips and fixtures in both residential and
Type LED transformer
Output Voltage 21.6V DC
Max Output Power 96W
Output Current 2A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 199 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP65
Length 199mm
Max. output current 4A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Weight 850g
Width 63mm