Mean Well DPU01L-12 DC/DC converter 1W 42mA 2 outputs 1500V I/O insulation
MPN
DPU01L-12
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well DPU01L-12 is a DC/DC converter module with dual outputs. It is designed for a current rating of 42 mA and offers a power output of 1 W. This converter is typically used in applications requiring voltage transformation and isolation in electronic circuits.
Output Voltage 12V DC
Input Voltage Range 5.5V DC
Power Rating 1W
Output Current 42mA
Connection Pins
Dim (L x W x H) 19.5 x 6.1 x 10.2 mm
Efficiency (max.) 78%
Height 10.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 19.5mm
Max. output current 42mA
Min. input voltage 4.5V DC
Number of Outputs 2
Operating temperature (max.) +90°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 1W
PSU features DC-to-DC converter
Type DC/DC converter (module)
Weight 1.8g
Width 6.1mm