Kraus & Naimer KG32B.T203/01.FT2 Isolator Switch 32A Red/Yellow
MPN
KG32B.T203/01.FT2
Germany
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
The Kraus & Naimer KG32B.T203/01.FT2 is an isolator switch with a 32 A capacity and operates at a 90° position. This switch features a distinctive red and yellow design, making it easily identifiable for safety purposes. It is typically used in electrical applications requiring reliable isolation and control of circuits.
Type Isolator switch
Connection Plug & Clip
Functions latch
IP Rating IP66
Length 64mm
Misc Attribute 1 Quick mounting 22mm
Mounting Type Center lock
Operation type EPO rotary switch
Power Rating 11kW
Print motif 0/I
Recess Diameter 22mm
Size/ Dimensions (L x W) 64 mm x 64 mm
Switch position 3 x Off/On
Switching angle 1 x 90 °
Switching current (max.) 32A
Width 64mm