Intertec ITS-LS-1614-D-24VDC Solenoid Economical 0.2 N/mm 24 V DC 2 W
MPN
ITS-LS-1614-D-24VDC
Brand
Intertec
EAN-13
Taiwan
View Full Product Range (14)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
46 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LS-1614-D-24VDC solenoid operates at 24 V DC and consumes 2 W, generating magnetic force to repel between 0.2 N/mm and 6.6 N/mm. Manufactured by Intertec, this solenoid is used in applications requiring controlled motion and precision in mechanical systems. It is ideal for use in motorised systems and devices requiring reliable magnetism.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
Cable Length 0.19m
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 30.2 x 14 x 16 mm
Fitting method M3
Height 16mm
Initial force 0.2 N/mm
Length 30.2mm
Misc Attribute 2 repelling
Nominal lift 10mm
Nominal Power 2W
Peak force 6.6 N/mm
Temperature limit 130°C
Thread Size M3
Travel (max.) 10mm
Travel (min.) 5mm
Weight 33g
Width 14mm