IMO SRZ-1CT-DL-24VDC 24VDC SPCO Automotive Relay SRZ
MPN
SRZ-1CT-DL-24VDC
Brand
IMO
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
341 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
Plug-in SPCO relay that is suitable for automotive use and has a switching capability of 30A.
  • 30A Switching capability
  • SPCO Contacts
  • Dust cover
  • 24V DC coil voltage
  • Silver tin oxide contacts
  • IMO type SRZ
Contact Configuration SPCO
Coil Voltage 24V
Switching Current 30A
Coil Resistance 440O
Height 15.5mm
Length 25.4mm
Mounting Type Plug-in
Operating Temperature -40 to +125°C
Switching Voltage 27V
Width 23mm