Igarashi 33GN2738-132-GV-5 Gearmotor 12V 50:1 Robust and Interference-Free
Image Representative of Range
MPN
33GN2738-132-GV-5 50:1
Brand
Igarashi
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Japan
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
82 in stock, despatched in 4 working days
The Igarashi 33GN2738-132-GV-5 50:1 gearmotor is a compact and efficient 12 V motor with a 50:1 gear ratio. Manufactured by Igarashi, it features robust construction suitable for precise motion control. This gearmotor is typically used in small robotics, automation systems, and hobby projects.
Supply Voltage 12V
Current Rating 0,10A
Gear Ratio 50:1
Shaft Diameter 5mm
(Ø) 33mm
Dimensions (Ø x H) 33 mm x 33 mm
Height 33mm
Idle speed 110 U/min
Length 57.8mm
Maximum Output Torque 0.6Nm
Non-stop rotational speed 85 U/min
Operating Voltage 6 - 15V DC
Permanent current 0.38A
Shaft Length 9.5mm
Transmission ratio 50:1
Type Gearmotor
Weight 125g
Width 33mm