Igarashi 20GN152025-330-GC Gearmotor 50:1 Ratio 12 V High Torque
Image Representative of Range
MPN
20GN152025-330-GC 50:1
Brand
Igarashi
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Japan
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
168 in stock, despatched in 4 working days
The Igarashi 20GN152025-330-GC 50:1 gearmotor is a 12 V motor with a 50:1 gear ratio. It offers reliability and precision, making it suitable for small automated machinery and robotics. The gearmotor is often used in applications requiring controlled motion and consistent torque output.
Supply Voltage 12V
Current Rating 0,06
Gear Ratio 50:1
Shaft Diameter 3mm
(Ø) 20mm
Dimensions (Ø x H) 20 mm x 20 mm
Height 20mm
Idle speed 200 U/min
Length 39.5mm
Maximum Output Torque 0.09Nm
Non-stop rotational speed 175 U/min
Operating Voltage 4 - 12V DC
Permanent current 0.13A
Shaft Length 7.5mm
Transmission ratio 50:1
Type Gearmotor
Weight 30g
Width 20mm