HN Power HNP18-240V2 Mains PSU 24V DC 0.75A 18W Fixed Voltage
Image Representative of Range
MPN
HNP18-240V2
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
12 in stock, despatched in 4 working days
The HN Power HNP18-240V2 is a 24 V DC fixed voltage power supply with a current rating of 0.75 A and a total output power of 18 W. Designed as a stabilised PSU, it is ideal for use as a toy transformer or in various electronic devices requiring a consistent power source. As a reliable mains adapter, it serves applications where a fixed voltage PSU is essential.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 24V DC
Output Current 750mA
Cable Length 1.50m
Input Voltage 90 - 264V AC
Max. output current 0.75A
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 18W