HN Power HNP12I-120L6 Compact 12V 1000mA Plug PSU Global Use Energy Saver
MPN
HNP12I-120L6
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
86 in stock, despatched in 4 working days
HN Power manufactures the HNP12I-120L6, a 12 V DC, 1000 mA, 12 W regulated mains power supply with fixed voltage features. This stabilised PSU is ideal for applications requiring consistent power delivery, such as electronic toys and small devices. The mains adapter ensures reliable and efficient power conversion for various household gadgets.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 12V DC
Output Current 1A
Connection Euro plug
Dimensions (L x W x H) 56 x 27 x 73 mm
EuP Status Step 2
Height 73mm
Input Voltage 90 - 264V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Length 56mm
Max. output current 1000mA
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 12W
PSU features Regulated
Used at Mains socket
Weight 67g
Width 27mm