HN Power HNP120M-240 AC/DC PSU 24V DC 5A 120W Compact Versatile Supply
MPN
HNP120M-240
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
11 in stock, despatched in 4 working days
HN Power manufactures the HNP120M-240, a fixed voltage power supply offering 24 V DC output at 5 A. This stabilised PSU is ideal for applications requiring reliable power conversion from mains to DC. Typical uses include being employed as a mains adapter for electronic equipment or as a toy transformer in various devices.
Type AC/DC bench/mains PSU
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 24V DC
Output Current 5A
Power Rating 120W
Cable Length 1.5m
Dimensions (L x W x H) 108 x 48 x 32 mm
Height 32mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 108mm
Max. output current 5A
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 240g
Width 48mm