HN Power HNP120M-120 PSU 12V 8A Compact for Wireless & Mobile Devices
MPN
HNP120M-120
Brand
HN Power
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
16 in stock, despatched in 4 working days
The HN Power HNP120M-120 is a fixed voltage power supply providing 12 V DC at 8 A with a total power output of 120 W. This stabilised PSU, also referred to as a mains adapter, can be used for various electronic applications requiring a reliable power source. The HNP120M-120 is ideal for use on a workbench or for general-purpose mains power conversion tasks.
Type AC/DC bench/mains PSU
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 12V DC
Output Current 8A
Power Rating 120W
Cable Length 1.5m
Dimensions (L x W x H) 108 x 48 x 32 mm
Height 32mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 108mm
Max. output current 8A
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 240g
Width 48mm