HellermannTyton 308-30165 HIS-3-BAG-1.5/0.5 3:1 0.5mm Green/Yellow (10x20cm)
Image Representative of Range
MPN
EAN-13
Order Code
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
21 in stock, despatched in 4 working days
The HellermannTyton 308-30165 HIS-3-BAG is a Heat Shrinkable Tubing with a Shrink Ratio of 3:1 in a blister pack. This handy small pack of yellow tubing, contains 10 pre-cut pieces, each 1.5 x 200mm in length. The thin walled and flexible tubing has been manufactured from cross-linked Polyolefin
The HIS-3 BAG tube pack is ideal for insulation and the protection of cables and harnesses.
  • Material: Polyolefin
  • Specification: HelaGuard Light
  • Flammability: UL224 VW-1
  • Shrink temperature: +100 °C
  • Operating temperature: -55°C to +135°C
  • Shrinkage ratio: 3:1
  • Nominal diameter (before shrinking): 1.5mm
  • Nominal diameter (after shrinking): 0.5mm
  • Wall thickness: 0.45mm
  • Supplied in blister packs of 10
  • Supplied in Green/ Yellow
  • Type: HIS-BAG
  • Manufacturer's part: 308-30165 HIS-3-BAG-1.5/0.5
Shrinkage Ratio 3:1
Type Heat Shrink Tubing
Length 200mm
Colour Green/Yellow
Shrunk Diameter 0.5mm
Unshrunk Diameter 1.5mm