HellermannTyton 131-22510 REL250-PA66-BK Releasable Cable Tie 250mm black
Image Representative of Range
Country of Origin
United Kingdom
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
31 in stock, despatched in 4 working days
The HellermannTyton cable tie, model 131-22510, is a releasable tie with a lever lock mechanism. It is 250 mm in length and 7.60 mm in width, designed in black for versatile use. Ideal for cable mounting and bundling, it is reusable and facilitates easy cable management in various applications.
Length 250mm
Width 7.60mm
Colour Black
Material Polyamide
Type Cable Ties
Fire protection properties V2
Gearing Outside
Max. bundle diameter 68mm
Max. temperature 85°C
Min. temperature -40°C