HellermannTyton 112-18060 RPE180-HSW-BK-C1 RPE Broad Cable Tie Black 9mm x 180mm
Image Representative of Range
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
3,233 in stock, despatched in 4 working days
  • Extra broad width
  • Operating Temperature: -40°C to +85°C
  • Flammability: UL94 V2
  • Bundle diameter max: 42mm
  • Tensile strength: 445N
  • Supplied singly
  • Dimensions: 180(L) x 9.0(W)mm
  • Material: Polyamide PA66HSW
  • Supplied in Black
  • Type: PE180
  • Mftrs. Part No. 112-18060
Length 180mm
Colour Black
Material Polyamide PA66HSW
Type Extra broad
Dimensions 180(L) x 9.0(W)mm
Size 180 x 9mm