Finder 7F.21.8.230.3100 Enclosure Fan 28W 209x209x71.2mm 1pc
Image Representative of Range
MPN
7F.21.8.230.3100
Out of stockPlease contact us for lead time
The Finder 7F.21.8.230.3100 enclosure fan is a 28 W device designed to provide effective electrical enclosure ventilation. With dimensions of 209 x 209 x 71.2 mm, it is ideal for switchboard temperature control. Common applications include maintaining optimal air circulation in switchboards and other electrical setups.
Type Enclosure fan
Voltage 240 V AC (max)
Dimensions (W x H x D) 209 x 209 x 71.2 mm
Bearing Type Ball Bearing
Noise 42dB
Power Rating 0.25A
Colour White
Connection Push-in connector
Degree of protection (IP) IP54
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 71.2mm
EMC-version false
Height 209mm
IP Rating IP54
Lifespan 50000
Max. operating voltage 240V AC
Max. temperature +55°C
Min. temperature -15°C
Misc Attribute 2 3
Mounting method Snap mounting
Noise emission 42dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 230 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 230 - 230V
RAL-number 7035
Rated power 29W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 100m³/h
Width 209mm