Faithfull FAIZ23540 TCT Circular Saw Blade 235 x 35mm x 40T POS
MPN
FAIZ23540
15 in stock, despatched in 2 working days
Faithfull Professional TCT Circular Saw Blade with 7mm Tungsten Carbide Tipped teeth to ensure a long working life and accuracy of cut. Each blade has laser cut expansion slots to improve their performance by reducing heat build up.
All the blades in this range fit most popular makes of power machines.
This Faithfull TCT Circular Saw Blade has the following specification:
Application: Fine Cross Cut.
Blade Diameter: 235mm.
Bore: 35mm.
Teeth: 40.
Bush: 30, 25 & 16mm.
Rake: POS.
Type Blade
Bore/Bush 35mm/30, 25, 16
Diameter 235mm
Kerf 2.5mm