Faithfull FAITKB100 H/D Trimming Knife Blades (Box 100) safe storage dispenser
MPN
FAITKB100
China
  • RoHS Compliant
  • Free UK shipping available
  • Not for sale to persons under age of 18 18+
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
100 in stock, despatched in 2 working days
The blades are designed to cut carpet, vinyl, cardboard, canvas, leather and some softer plastics.
The heavy-duty trimming knife blades are made in Sheffield and fit most leading brand knives.
Blade Size: 19 x 60mm. Thickness: 0.6mm.
Size: 18.7mm x 60mm
Box Quantity: 100 in a sturdy plastic dispenser
Type Utility blades
Blade Length 62mm
Blade Material Steel
Height 18.7mm
Length 60mm
Lifetime Warranty No
Number of Pieces 100
Qty 100
Thickness 0.6mm