ETA Engineering Technology 1140-G111-P1M1-12A RCCB 240V AC 48V DC 12A
MPN
1140-G111-P1M1-12A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
27 in stock, despatched in 4 working days
ETA Engineering Technology manufactures the 1140-G111-P1M1-12A RCCB, a safety switch designed to handle 240 V AC and 48 V DC with a 12 A current rating. It is typically used to provide protection against residual electrical currents, enhancing safety in residential or commercial electrical installations. The RCCB is a crucial component for preventing electrical shocks and safeguarding electrical systems.
Type RCCB
Current Rating 12a
Voltage Rating - AC 240V AC
Voltage Rating - DC 48V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 12A