ETA Engineering 3400-IG2-P10-6A RCCB 240V AC 6A 1piece
MPN
3400-IG2-P10-6A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (24)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
ETA Engineering Technology's 3400-IG2-P10-6A is a residual current circuit breaker designed for safety applications. It operates at 240 V AC and 65 V DC with a current rating of 6 A. This RCCB is ideal for preventing electrical fires and protecting against electrical shock in residential or commercial settings.
Type RCCB
Voltage Rating - AC 400V AC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 6A