ETA Engineering 2-5700-IG1-P10-20A RCCB 250V AC/28V DC 20A 1piece
MPN
2-5700-IG1-P10-20A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The ETA Engineering Technology 2-5700-IG1-P10-20A RCCB is a residual current circuit breaker designed to provide overcurrent protection at 250 V AC and 28 V DC with a 20 A rating. This safety switch is ideal for preventing electrical hazards by automatically disconnecting circuits in the event of a fault. Commonly used in residential and industrial applications, it ensures enhanced safety by protecting against electrical shock and fire risks.
Type RCCB
Current Rating 20a
Voltage Rating - AC 250V AC
Voltage Rating - DC 28V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 20A