ETA 3120-N554-P7T1-W02D-20A RCCB 240V AC/50V DC 20A 1 piece
MPN
3120-N554-P7T1-W02D-20A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 4 working days
The ETA Engineering Technology 3120-N554-P7T1-W02D-20A RCCB is a residual current circuit breaker designed for both AC and DC applications, rated at 240 V AC and 50 V DC with a 20 A current capacity. It enhances safety by preventing electrical shock and circuit overloads. This RCCB is typically used in residential or industrial electrical systems to ensure reliable circuit protection.
Type RCCB
Current Rating 20a
Voltage Rating - AC 240V AC
Voltage Rating - DC 50V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 2
Switching current (max.) 20A