ETA 2-5700-IG1-P10-12A RCCB 250V AC/28V DC 12A 1piece
MPN
2-5700-IG1-P10-12A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
ETA Engineering Technology 2-5700-IG1-P10-12A RCCB is a residual current circuit breaker designed for safety with a 250 V AC and 28 V DC capacity. This switch has a 12 A rating, making it suitable for protecting electrical circuits from overload. Typical applications include residential and commercial electrical systems where safety and reliability are essential.
Type RCCB
Current Rating 12a
Voltage Rating - AC 250V AC
Voltage Rating - DC 28V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 12A