ETA 1110-F112-P1M1-16A RCCB 250V AC/50V DC 16A 1 piece
MPN
1110-F112-P1M1-16A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
22 in stock, despatched in 4 working days
The ETA Engineering Technology 1110-F112-P1M1-16A is a residual current circuit breaker (RCCB) designed for safety and electrical protection. This switch operates on 250 V AC and 50 V DC, supporting a current of 16 A. It is typically used in residential buildings and commercial installations to prevent electrical hazards by detecting and interrupting fault currents.
Type RCCB
Current Rating 16A
Voltage Rating - AC 250V AC
Voltage Rating - DC 50V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 16A