ESKA LP75-050F PTC Fuse 75V, 0.5A
Image Representative of Range
MPN
LP75-050F
Brand
ESKA
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 10
43 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 0.5A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 21.3mm
  • Dimensions, length: 7.9mm
  • Dimensions, width: 3.1mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.77 Ω
  • Nominal voltage: 75V
  • Product Specifications: ESKA number: LP75-050F
Type PTC fuse
Voltage - Max 75V
Current 0.5A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 1A
Height 21.3mm
Initial Resistance 0.77O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.77?
Size/ Dimension height: 21.3mm