ESKA LP30-500F PTC Fuse 30V, 5A
Image Representative of Range
MPN
FRU500-30F
Order in multiples of 10
109 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 5A
  • Contact spacing: 10.2mm
  • Dimensions, height: 35.6mm
  • Dimensions, length: 14.4mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.03 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-500F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 5A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 10A
Height 35.6mm
Initial Resistance 0.03O
Lead Spacing 10.2mm
Size/ Dimension height: 35.6mm